plamienie 1920x740
Post Promowany
Przygotowania do ciąży | Po poronieniu

Plamienie implantacyjne: jakie są objawy i przyczyny?

02 sierpnia 2023

Plamienie implantacyjne jest jednym z pierwszych objawów ciąży, pojawia się ono w okolicach planowanej miesiączki, dlatego wiele pań myli go ze skąpym krwawieniem menstruacyjnym. Należy również podkreślić, że plamienie występuje u 25-30% kobiet. Podpowiadamy, jak je rozpoznać i ile trwa!

Jak wygląda plamienie implantacyjne?

Krwawienie implantacyjne pojawia się w momencie zagnieżdżenia zarodka w błonie śluzowej macicy, czyli w ciągu 7-12 dni od zapłodnienia. Niektóre kobiety mają obfite plamienie implantacyjne. Należy jednak podkreślić, że zazwyczaj jest ono niewielkie. Plamienie implantacyjne zazwyczaj przyjmuje postać krwistych, brązowych lub różowych plamek na bieliźnie lub wkładce higienicznej. Żadne objawy wczesnej ciąży nie towarzyszą plamieniu implantacyjnemu.

Należy jednak zaznaczyć, że u niektórych kobiet przypomina menstruację. Wówczas dowiadują się o zajściu w ciążę, gdy pojawia się inny wczesny objaw ciąży, taki jak ciągłe zmęczenie, bolesność piersi, nudności, czy wymioty. W takiej sytuacji może też sprawić problem przy początkowym ustalaniu daty porodu. Wiek ciąży można później skorygować, na podstawie badania USG.

Jakie są przyczyny krwawienia przed miesiączką?

Warto również przypomnieć, że brązowe plamienie przedmiesiączkowe nie musi oznaczać krwawienia implantacyjnego. Niekiedy wskazuje ono na niedobór progesteronu lub zbyt krótkie wydzielanie hormonu. To z kolei wiąże się z niedomogą lutealną, zwaną również niewydolnością ciałka żółtego. Jeśli po kilku dniach pojawi się miesiączka, warto umówić się do ginekologa, który zleci odpowiednie badania. Niekiedy krwawienie spowodowane jest ciążą pozamaciczną (ektopową) lub polipem szyjki macicy. Jeśli coś Cię niepokoi, umów się konsultację ginekologiczną. Specjalista przeprowadzi dokładny wywiad i wykona badanie USG, aby postawić diagnozę.

Jak rozróżnić plamienie implantacyjne od miesiączki?

Plamieniu implantacyjnemu nie towarzyszy ból w części lędźwiowo-krzyżowej kręgosłupa, ani silne skurcze brzucha. Nie osłabia też organizmu tak, jak miesiączka. Ponadto nie pojawiają się w nim skrzepy krwi. Nie uświadczymy też drażliwości i gorszego samopoczucia. Jeśli znasz dobrze swoje ciało, nie będziesz miała problemu, żeby odróżnić plamienie od menstruacji.

Ile trwa plamienie implantacyjne?

Krwawienie, związane z zagnieżdżeniem zarodka, znika znacznie szybciej niż menstruacja. Zazwyczaj plamienie implantacyjne trwa kilka godzin, ale może przedłużyć się do 3 dni. Z kolei krwawienie miesiączkowe najczęściej mija po 3-7 dniach.

Jakie są przyczyny krwawienia implantacyjnego? Plamienie jest objawem zagnieżdżenia zarodka w dobrze ukrwionej błonie śluzowej macicy. Podczas implantacji uszkadza on naczynie krwionośne, co powoduje niewielkie plamienie.

Kiedy wykonać test ciążowy?

Jeśli po plamieniu pojawią się takie objawy, jak osłabienie, senność, brak apetytu, zachcianki żywieniowe, częstomocz, ból piersi, nadwrażliwość na zapachy, czy częste oddawanie moczu, możesz wykonać test. Zanim jednak go wykonasz, zadbaj o siebie tak, jakbyś była w ciąży.

Zdrowo się odżywiaj, zrezygnuj z alkoholu i papierosów, a także dużo wypoczywaj. Po plamieniu implantacyjnym test ciążowy można wykonać najwcześniej po kilku dniach. Jeśli jednak krwawienie implantacyjne pojawiło się w dniu spodziewanej miesiączki, możesz od razu wykonać test.

Kiedy pojawia się plamienie implantacyjne?

O implantacji zarodka możemy mówić wtedy, gdy plemnik wniknie do komórki jajowej, która następnie przemieszcza się z jajowodu do jamy macicy. Zagnieżdża się ona w błonie śluzowej, czyli endometrium. Plemniki są w stanie przeżyć 2-3 dni, ale w sprzyjających warunkach ten czas wydłuża się do 7 dni. Aby doszło do zapłodnienia, muszą one dotrzeć do komórki jajowej w ciągu 24-48 godzin. Zagnieżdżenie jaja płodowego inicjuje wydzielanie gonadotropiny kosmówkowej (beta-HCG), odpowiadającej za pierwsze objawy ciąży.

Aby uzyskać wiarygodne wyniki, badanie beta-HCG warto wykonać najwcześniej w terminie spodziewanej miesiączki. Stężenie gonadotropiny kosmówkowej dynamicznie rośnie, podwaja się bowiem co 48 godzin, przy czym szczyt osiąga około 10 tygodnia. Późniejszy spadek nie powinien wzbudzić niepokoju u przyszłej mamy. Należy podkreślić, że pozytywny test nie zawsze świadczy o ciąży, niektóre nowotwory mogą podwyższyć stężenie hormonu. Pęcherzyk ciążowy jest widoczny na USG, gdy poziom gonadotropiny kosmówkowej wynosi około 1000 mlU/ml.

Źródła:

  • D. Sieroń, M.N. Opiłka, A. Sulewski, Ginekologia i położnictwo, Edra Urban & Partner, Wrocław 2017.
  • Snell, B.J. (2010). Assessment and Management of Bleeding in the First Trimester of Pregnancy. Journal of Midwifery & Women's Health, 2010, 54, 5, s. 483-491
  • Zdjęcie: dodane przez Sora Shimazaki: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/kreatywny-zaklad-rozmyty-kwiat-5938447/