skarszyn1 1920x720
Info

Przyroda Krainy Wzgórz Trzebnickich

07 czerwca 2023

Zrelaksuj się w Krainie Wzgórz Trzebnickich

Ciąża to piękny, lecz jednocześnie wymagający czas w życiu każdej kobiety. W jej ciele zachodzi szereg zmian, a co więcej — musi się ona przygotować do roli przyszłej mamy. Niezwykle ważną rolę w okresie ciąży odgrywa relaks. Aby zagwarantować sobie wówczas należyty wypoczynek i odprężenie, warto znaleźć chwilę na relaks. Miłośniczki odpoczynku na łonie natury, wybrać mogą się w okolice Wzgórz Trzebnickich.

Kraina Wzgórz Trzebnickich — idealne miejsce na odpoczynek dla przyszłych mam

Kraina Wzgórz Trzebnickich to miejsce, w którym przyszłe mamy mogą odpocząć w otoczeniu przyrody, z dala od wielkomiejskiego zgiełku. Zmysły pozwoli ukoić niespieszny, uważny spacer po lesie określany mianem shinrin—yoku. To praktyka wykorzystywana od lat przez japońskich lekarzy jako element profilaktyki zdrowotnej i rekonwalescencji pacjentów. W trakcie takiego wolnego, relaksacyjnego spaceru należy głęboko oddychać, wdychając lotne związki zapachowe emitowane przez rosnące w lesie rośliny. Shinrin — yoku pozytywnie wpływa na układ nerwowy, poprawia jakość snu, łagodzi stany depresyjne i wzmacnia odporność organizmu.

Przyszłe mamy na terenie Wzgórz Trzebnickich uprawiać mogą również jogę. Tego typu aktywność ma całe mnóstwo zalet. Skutecznie łagodzi ból pleców, zapobiega skurczom, żylakom, nudnościom i zgadze, relaksuje, wycisza umysł i poprawia nastrój.

Inny sposób na odpoczynek w Krainie Wzgórz Trzebnickich to akupunktura. Ta forma medycyny alternatywnej wywodząca się z Dalekiego Wschodu skutecznie eliminuje nudności, wymioty i zgagę. Doskonale radzi sobie również z bólem pleców i kręgosłupa, skurczami łydek czy napięciem nerwowym.

Atrakcje w Krainie Wzgórz Trzebnickich

Kraina Wzgórz Trzebnickich — co to za miejsce? Znajdują się one na terenie Górnego Śląska, na północ od Wrocławia. Są częścią ponad 200 — kilometrowego Wału Trzebnickiego, w skład którego wchodzą również Wzgórza Dałkowskie, Wzgórza Twardogórskie, Wzgórza Ostrzeszowskie oraz Wzniesienia Żarskie. Duża liczba znajdujących się tam szlaków pieszych i rowerowych sprzyja aktywnemu wypoczynkowi na świeżym powietrzu. Wszystko to sprawia, że Wzgórza Trzebnickie są idealnym miejscem na weekendowy wypad przyszłej mamy. W trakcie takiego wyjazdu warto odwiedzić następujące miejsca:

•   Buczyna Trzebnicka (https://przyrodniczo.pl/wroclaw/buczyna-trzebnicka/) - to niewielki obszar leśny zlokalizowany w centrum Wzgórz Trzebnickich. Znajduje się w południowo — wschodniej części Trzebicy. Jego powierzchnia to około 60 hektarów. Buczyna Trzebnicka znajduje się na terenie o urozmaiconej rzeźbie, którą tworzą liczne wzniesienia, dolinki oraz wąwozy. Najwyższym jej punktem jest wzgórze Trzy Widoki (244 m n.p.m.). Teren ten porastają głównie zbiorowiska lasów bukowych. Poprzecinany jest on gęstą siecią ścieżek, którymi poprowadzono liczne szlaki oraz ścieżki dydaktyczne. Obszar ten jest bardzo łatwy do zwiedzania, w tym również przez przyszłe mamy. Na uwagę zasługuje tu również bardzo dobry dojazd i obecność parkingów.

buczyna_trzebnica.jpg

•   Las Bukowy w Skarszynie (https://przyrodniczo.pl/wroclaw/las-bukowy-w-skarszynie/) - rezerwat znajdujący się w południowo — wschodniej części powiatu trzebnickiego. Jest on jedną z pozostałości występujących tu w przeszłości ogromnych powierzchni buczyn, w której zachowało się bogactwo florystyczne Wzgórz Trzebnickich z licznymi — chronionymi lub rzadkimi gatunkami roślin i grzybów. Spotkać można tu między innymi zdrojówkę rutewkowatą, kruszczyka szerokolistnego, wawrzynka wilczełyko czy śnieżycę wiosenną. Las Bukowy w Skarszynie najatrakcyjniej prezentuje się w kwietniu, na początku maja oraz jesienią. Dojazd do niego jest bezproblemowy.

skarszyn1.jpg

•   Murawy na Wale Trzebnickim (https://przyrodniczo.pl/wroclaw/murawy-na-wale-trzebnickim/)  - niewielki teren o powierzchni około 0,5 ha zlokalizowany w północnej części wsi Kobylice. Przyszłe mamy odwiedzić mogą tu między innymi Wiatrakową Górę, Goździkową Górę, Kraśnikową Skarpę oraz Karyncką Murawę. W tej części Wzgórz Trzebnickich spotkać można motyle z rodziny kraśnikowatych oraz rzadkie rośliny, takie jak chaber nadreński, driakiew żółta czy goździk kartuzek. Najwygodniej dojechać do Karynickiej Murawy, która sąsiaduje las bukowym w Skarszynie, co pozwala na wzbogacenie wycieczki przyszłych mam o ten fragment Wzgórz Trzebnickich.

krasnik4.jpg

•   Wąwozy lessowe pod Taczowem Małym (https://przyrodniczo.pl/cenne-tereny/wawozy-lessowe-pod-taczowem-malym/) - to wąwozy utworzone na lessowych wzgórzach, które są częścią najlepiej rozwiniętej serii wąwozów w południowo — zachodniej formie. Obszar ten charakteryzuje się nietypową formą geologiczną obejmującą kilkunastometrowe, niemalże pionowe ściany i niezwykle bogata szata roślinna z wielotysięczną populacją kokoryczy wątłej. Jest on niezwykle widowiskowy, a jednocześnie nieodkryty jeszcze przez turystów, co pozwala na spokojny spacer, bez tłumów.

wawoz_tarczow3.jpg

•   Wąwóz Włóknicy (https://przyrodniczo.pl/wroclaw/wawoz-wloknicy/) — teren, który tworzą Malczyckie Jary, czyli wąskie, wijące się wąwozy. Największym z nich jest Farny Jar uchodzący ze zboczy Farnej Góry. Miejsce to najlepiej prezentuje się w kwietniu oraz późną jesienią. Dojazd do niego nie stanowi problemu.

wloknica5.jpg

Jak widać, Kraina Wzgórz Trzebnickich pełna jest malowniczych, atrakcyjnych terenów stwarzających przyszłym mamom doskonałe warunki do relaksu. Odpoczynek na łonie tamtejszej natury pozwoli im odprężyć się i przygotować na czekające na nie w najbliższym czasie wyzwania związane z macierzyństwem.