próchnica 1920x740
Post Promowany
Przygotowania do ciąży | Po poronieniu | In vitro

Leczenie zębów przed planowaną ciążą - dlaczego jest tak ważne?

04 sierpnia 2023

Przygotowanie do ciąży to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety. W czasie tym uwaga przyszłych mam skupiona jest przede wszystkim na ich zdrowiu.

Poza wizytami w gabinecie ginekologicznym oraz regularnie wykonywanymi badaniami krwi, w priorytetowych sprawach powinna znaleźć się także wizyta u stomatologa. Stan uzębienia może wpływać nie tylko na przebieg ciąży, ale też powodzenie w poczęciu nowego członka rodziny!

Czy choroby zębów i dziąseł mogą zmniejszać szansę na zajście w ciążę?

Zdrowe zęby i dziąsła są bardzo ważne dla zachowania odpowiedniej kondycji całego organizmu. Niestety, bardzo łatwo doprowadzić do ich choroby. Najczęstsze schorzenie zębów, próchnica, dotyczy aż 98% Polaków. 4 miliardy ludzi na świecie dotknięte jest chorobami przyzębia. Obie te jednostki nie pozostają obojętne podczas starania się o dziecko. Powodująca je infekcja bakteryjna nie ogranicza się wyłącznie do jamy ustnej - brak wdrożenia odpowiedniego leczenia może powodować przedostanie się drobnoustrojów do krwiobiegu. Sytuacja taka prowadzi do postawienia organizmu w stanie gotowości. W pełni koncentruje się on na walce z infekcją, co w efekcie znacząco ogranicza możliwość poczęcia potomka. W momencie, w którym już dojdzie do zapłodnienia, infekcja bakteryjna może negatywnie wpłynąć na rozwój zarodka, a w najgorszych przypadkach zahamować jest wzrost i wpłynąć na utratę ciąży.

Paradontoza a niepłodność

Warto zaznaczyć, że związek przyczynowo skutkowy zaobserwowano także między wpływem chorób przyzębia na niepłodność. Osoby zmagające się z problemem paradontozy mogą mieć bardzo duży problem w poczęciu potomka - choroba może je znacząco opóźniać. Wynika to z wcześniej już wspomnianego negatywnego wpływu bakterii na działanie całego ustroju organizmu. Towarzyszące chorobom przyzębia drobnoustroje charakteryzują się wyjątkową zjadliwością, a walka z nimi wymaga od organizmu szczególnych nakładów energii.

Czy przyjmowanie leków podczas stymulacji ( in vitro) może wpływać na stan naszego uzębienia?

Liczne badania naukowe wskazują, że przyjmowane podczas stymulacji in vitro leki w bardzo istotny sposób wpływają na stan nie tylko zębów, ale przede wszystkim dziąseł i przyzębia. Do preparatów, których negatywne działanie jest najlepiej poznane, należy tryptorelina oraz octan cetroreliksu. U poddawanych leczeniu pacjentek obserwuje się zwiększone ryzyko stanów zapalnych dziąseł oraz wzmożoną skłonność do ich krwawienia. Największe dolegliwości obserwowane są w czasie, kiedy poziom estrogenów we krwi znajduje się na najwyższym poziomie. Podobne efekty wykazywane są także podczas testu ciążowego - w czasie tym pacjentki narażone są na szczególnie wysokie poziomy progesteronu endogennego, który wspomaga fazę lutealną. Dodatkowo udowodniono, że steroidowe hormony płciowe negatywnie wpływają na procesy reparacyjne, zachodzące w obrębie tkanek miękkich jamy ustnej. Dlatego też bardzo ważne jest to, aby pacjentki poddawane procedurze in vitro znajdowały się pod stałą kontrolą lekarza stomatologa.

Jak zadbać o zęby przed planowaną ciążą?

Podstawą w zadbaniu o zęby przed planowaniem ciąży są regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym. Profesjonalne badanie wykonane przez lekarza dentystę pozwoli na wprowadzenie odpowiedniego leczenia. Aktywne ogniska próchnicowe powinny być usunięte, a pozostałe po nich ubytki szczelnie wypełnione.

Kamień nazębny powinien być dokładnie usunięty przy użyciu specjalnych narzędzi ultradźwiękowych. Pozbycie się go stanowi bardzo ważną część przygotowania jamy ustnej do czasu ciąży - zwapniałe złogi płytki są ogromnym siedliskiem szkodliwych drobnoustrojów.

Zęby przeznaczone do ekstrakcji należy jak najszybciej usunąć. Są one ogniskiem stanów zapalnych, których obecność może nie tylko zmniejszać szansę na zajście w ciążę, ale też negatywnie wpłynąć na rozwój płodu. Sytuacja taka dotyczy także pozostawionych w jamie ustnej korzeni resztkowych. W diagnostyce ich obecności świetnie sprawdza się wykonanie zdjęcia pantomograficznego. Zdjęcie to daje także szansę na to by dostrzec ewentualne zmiany okołowierzchołkowe, które nie są widoczne w badaniu fizykalnym. Mogą one występować w obrębie korzeni zębów wymagających leczenie endodontycznego lub zębów, których leczenie kanałowe nie przyniosło oczekiwanych rezultatów. To bardzo ważne, aby tego typu zmiany usunięte zostały przed poczęciem dziecka. Poza tym, że powodują one niekorzystną reakcję zapalną, wymagają także specjalistycznego leczenia. Jego wykonanie może być szczególnie uciążliwe dla ciężarnych kobiet, u których długotrwałe przebywanie w jednej pozycji wiąże się ze szczególnym dyskomfortem.

W dbaniu o zęby nie wolno zapominać o codziennej higienie. Okres ten wymaga wyjątkowo skrupulatnego podejścia do codziennej eliminacji płytki nazębnej. Szczotkowanie zębów co najmniej dwa razy dziennie, nitkowanie przestrzeni międzyzębowych oraz stosowanie irygatora pozwolą cieszyć się zdrowiem zębów i dziąseł w tym wymagającym szczególnego zdrowia czasie. Dużą uwagę należy skupić także na stylu odżywiania - unikanie nadmiernego spożywania słodyczy oraz podjadania znacząco zmniejszy ryzyko rozwoju choroby próchnicowej.