Stymulacją owulacji w celu zapłodnienia stosuje się w dwóch sytuacjach. Pierwsza jest wtedy, gdy kobieta nie ma owulacji i trzeba podawać leki w celu jej pobudzenia. Druga sytuacja występuje, gdy kobieta ma owulację, jednak nie potrafi zajść w ciążę. Wtedy podaje się leki, których zadaniem jest uzyskanie większej ilości komórek jajowych, a tym samym zwiększenie szansy na zajście w ciążę. Nazywa się to stymulacją kontrolowaną.
Przebieg stymulacji owulacji polega na zastosowaniu terapii hormonalnej, umożliwiającej uzyskanie od pięciu do dziesięciu dojrzałych komórek jajowych. Choć proces ten charakteryzuje się wysoką skutecznością, wykorzystane hormony mogą prowadzić do skutków ubocznych, zaburzających samopoczucie i codzienne funkcjonowanie kobiety. Jednym z częstych działań niepożądanych, pojawiających się podczas stymulacji in vitro, są zaparcia. Czy można ich uniknąć? Jak radzić sobie z problemami z wypróżnianiem
Zaparcia podczas stymulacji – skąd się biorą?
Za zaparcia podczas stymulacji odpowiedzialny jest najczęściej progesteron, którego poziom zostaje podniesiony lekami hormonalnymi. Progesteron wykazuje właściwości spowalniające perystaltykę jelit, a jednocześnie może powodować zatrzymanie wody w organizmie i związane z tym uczucie ciężkości.
Zaparcia to dość częsty problem kobiet, decydujących się na metodę in vitro. Kłopoty z wypróżnianiem pojawiają się najczęściej właśnie na I etapie, czyli podczas stymulacji hormonalnej. Nie powinno to jednak nikogo zrażać do dalszych starań. Z zaparciami można sobie poradzić, stosując domowe sposoby.
Jak poradzić sobie z zaparciami podczas stymulacji?
Zaparcia to nic przyjemnego, jednak nieznacznie modyfikując tryb życia, można sobie z nimi poradzić. Podczas stymulacji hormonalnej i będąc w ciąży, nie zaleca się stosowania leków na przeczyszczenie, dlatego warto poznać domowe sposoby na uregulowanie wypróżniania.
Dieta bogata w błonnik
Błonnik nie tylko wspomaga pracę jelit, ale też, przechodząc przez przewód pokarmowy, wchłania wodę, dzięki czemu może zmiękczać stolec, ułatwiając wypróżnianie. Chcą wzbogacić dietę w błonnik, należy postawić na produkty zbożowe: ciemne pieczywo, ciemne makarony, ryż kasze, otręby pszenne, płatki owsiane.
Błonnik znajdziemy także w świeżych owocach i warzywach, które dodatkowo stanowią źródło antyoksydantów i detoksykantów. Krótko mówiąc, pomagają oczyścić organizm z zalegających w nim złogów pokarmowych i pozostałości przemiany materii. Takie działanie również może wpływać na ułatwienie i regulację wypróżniania.
Odpowiednie nawadnianie
Picie dużej ilości płynów jest bardzo ważne do zachowania prawidłowej równowagi wodno-elektrolitowej organizmu. Zbyt małe nawodnienie sprzyja zaparciom, ponieważ powoduje stwardnienie i wysuszanie stolca. Picie wody (najlepiej lekko podgrzanej) pobudzi perystaltykę jelit. Wiele osób, aby zapobiegać zaparciom, nabiera nawyku picia szklanki ciepłej wody na czczo. Taki rytuał również może pobudzić jelita do lepszej pracy, a dodatkowo zmiękcza stolec.
Probiotyki
Chcąc utrzymać prawidłową pracę jelit i uregulować rytm wypróżniania, warto postawić także na probiotyki. Wśród naturalnych produktów spożywczych, zawierających spore ilości bakterii probiotycznych, wyróżniamy kapustę kiszoną, ogórki kiszone, a także kefir i maślankę. Warto wprowadzić je do diety, chcąc zadbać o prawidłowe funkcjonowanie i odporność jelit.
Stosowanie ziół
Niektóre zioła regulują pracę jelit i wpływają korzystnie na rytm wypróżniania. Zanim jednak zdecydujesz się na ziołoterapię, porozmawiaj z lekarzem, który doradzi, jakie zioła możesz stosować i w jakich dawkach. Nie każda herbata ziołowa będzie bezpieczna w stosowaniu podczas terapii hormonalnej, dlatego warto skonsultować się ze specjalistą.
Aktywność fizyczna
Systematyczny ruch jest bardzo ważny w zapobieganiu zaparciom także podczas stymulacji hormonalnej przy in vitro. Intensywność aktywności fizycznej powinna być dostosowana indywidualnie. Zazwyczaj zaleca się raczej umiarkowany ruch, a nie bardzo intensywne ćwiczenia na siłowni. Już energiczny spacer pobudzi krążenie i usprawni ruchy jelit, sprzyjając częstszym wypróżnieniom. Bardzo ważne, aby ruch był wykonywany regularnie; na spacery można chodzić nawet codziennie, a bardziej urozmaicone treningi wykonywać 2-3 razy w tygodniu.
Dobre nawyki żywieniowe
Chcąc poradzić sobie z zaparciami podczas stymulacji in vitro, warto zwrócić uwagę nie tylko na to, co się je, ale też na to, jak się je. Warto spożywać posiłki częściej (nawet do 6 razy dziennie) w mniejszych porcjach. Dzięki temu nie przeciążysz przewodu pokarmowego, a jelita będą lepiej pracowały.
Źródła:
https://www.healthline.com/health/guide-prepare-for-ivf.
https://simplesurrogacy.com/blog/what-to-do-about-ivf-constipation/
Zdjęcie:Canva